top of page
  • תמונת הסופר/תRuchi Ganor

לפרוש בשיא - איך להתכונן ליום שאחרי הפרישה מהעבודה?

העבודה היא חייכם? מקום העבודה משמעותי עבורכם ואתם קמים בכל בוקר עם חיוך?

או שאולי להיפך: אתם ממתינים בקוצר רוח ליום בו תפרשו?


בין אם אתם משתייכים לאלה המסופקים ממקום העבודה – או לאלה שאינם, אם אתם עומדים לפני פרישה ממקום העבודה ויציאה לפנסיה, לפניכם עומד שלב משמעותי בחיים. כן, זה בהחלט "ביג דיל". הפרישה מעולם התעסוקה היא יותר מ"רק" יציאה לגמלאות. היא משפיעה גם מבלי שנתכוון לכך על כל תחומי חייו של האדם הפורש. איך מתמודדים עם היום שאחרי? איך ממלאים מחדש את היומיום בתוכן? איך הפרישה משפיעה על חיי המשפחה והזוגיות?מנכ"ל אוש"ן, רוחי גנור בסדנת פרישה לעובדי עיריית רמת גן
מנכ"ל אוש"ן, רוחי גנור בסדנת פרישה לעובדי עיריית רמת גן

פרישה היא אחד מהמעברים המרכזיים עמם אדם מתמודד במהלך חייו. העבודה מאפשרת לנו תחושת זהות ושייכות. היא מציבה בפנינו אתגרים ומעניקה לחיינו משמעות. עם הפרישה, מתרחש תהליך של פרידה מכל אלה. האדם או האישה הפורשים נדרשים להמציא לעצמם שגרת חיים חדשה, יחד עם התמודדויות שונות במגוון תחומי החיים. עבור אנשים מסוימים הפרישה היא התחלה חדשה ותקופה שבה הם יכולים להשקיע בעצמם ובתחביבים חדשים אחרי שנים רבות של עבודה. עבור אחרים הבטלה אינה מבורכת, ותחושות קשות מציפות אותם.


האתגרים בפרישה

לפני הפרישה ולאחריה, מתמודד הפורש עם לא מעט אתגרים הנובעים מהשינוי העמוק המתרחש בחייו. הנה כמה מהם:


  • פרידה העבודה מעניקה לנו סדר יום מובנה וברור, ואילו עם הפרישה סדר היום הזה איננו. הפורש נדרש להתמודד הן עם פרידה מסדר היום המובנה והן עם פרידה מאנשים שעמם חלק את השגרה הזו.

  • כל תחומי החיים – הפרישה מקרינה על מגוון תחומי החיים של הפורש ושל משפחתו (בן או בת הזוג והילדים).

  • הכנסה – התמודדות עם ירידה בהכנסה.

  • ריבוי שעות פנאי – כיצד למלא את השעות שהתפנו?

  • זוגיות – הדינמיקה החדשה שנוצרת משפיעה על הזוגיות ועל האינטימיות. עבור חלק מהפורשים זהו הזמן בו הזוגיות פורחת, אך לעתים עלולים לצוץ משברים בזוגיות.ד"ר עירית ברגר, מנכ"ל "צמתים" בסדנת פרישה בעיריית רמת גן
ד"ר עירית ברגר, מנכ"ל "צמתים" בסדנת פרישה בעיריית רמת גן

איך מתמודדים?

כמו בכל שינוי בחיים, אין דרך אחת נכונה להתמודדות עם אתגרי הפרישה. יש מגוון כלים ואפשרויות לנסות ולהתמודד עם הקשיים והאתגרים שהיא מציבה. כדאי שתיעשה בחינה מחדש של סדרי העדיפויות בחיים ומקומם של תחומים שונים בחיים האישיים. חשוב מאוד לאזן בין התחומים: להרחיב ולהשקיע בתחומים שנזנחו, ולצמצם בתחומים שהיו דומיננטיים יותר.סדנת פרישה לעובדי ההסתדרות הרפואית
סדנת פרישה לעובדי ההסתדרות הרפואית

סדנת פרישה

סדנת הפרישה המתקיימת בארגונים, מאפשרת התמודדות עם האתגרים השונים הניצבים בפני הפורש והצבת סדר עדיפויות חדש בתחומי החיים השונים. סדנת הפרישה עוסקת במספר היבטים משמעותיים לקראת הפרישה:  • ניהול זמן נכון: שפע הזמן שמתפנה עם הפרישה מחייב התנהלות נכונה בו. ניהול זמן נכון מאפשר איזון בין עיסוקים ותחומי חיים ושימור של תחושת פרודוקטיביות.

  • היבטים משפחתיים וזוגיים: הפרישה גורמת לשינוי בתא המשפחתי. בסדנה ניתנת התייחסות לקונפליקטים ביחסים בין אישיים בתוך המשפחה (זוגיות וילדים בוגרים) ומוצעות דרכים אפשריות לפתרון בעיות, תוך מתן דגש לשקיפות בתקשורת הבינאישית.

  • האדם במרכז: איתור משאבים אישיים המצויים בכל אחד, תוך הדגשה של היכולת לבחור באופן אישי. הסדנה מעניקה את ההזדמנות לבחון אילו כלים מסייעים לנו במצבי שינוי.


סדנת פרישה לעובדי עיריית רמת גן
סדנת פרישה לעובדי עיריית רמת גן

בחודשים האחרונים אני מעבירה מטעם "צמתים – מכון ייעוץ לאוכלוסיה המבוגרת" סדנאות פרישה במגוון מקומות עבודה: כי"ל, ההסתדרות הרפואית, עיריית רמת גן ועוד. אני פוגשת עובדים שכולם נמצאים טרם הפרישה – אך שונים זה מזה הן בתפקידים אותם הם ממלאים והן בהתמודדויות של כל אחד ואחת מהם.

המשתתפים בסדנאות מדווחים שהסדנה תורמת להם ומאפשרת להם להביט באופן אחר על הפרישה ואף להיערך לקראתה בצורה מוצלחת יותר. זה אמנם סיום של פרק משמעותי בחיים – אך גם פתחו של פרק חשוב לא פחות. במידה ואתם מעוניינים להעניק לעובדים הפורשים בארגונכם סדנה מכינה, מלמדת ומעצימה לקראת הפרישה, פנו אלינו ויחד נתאים עבורם סדנת פרישה.

bottom of page